کوچینگ

آنچه در باره ی “کوچینگ” لازم است بدانیم.

 

کلمه کوچینگ به گوش اغلب افراد رسیده است حتی اگر ندانند معنا و کاربرد آن چیست. ممکن است جلسات کوچینگ را خودتان امتحان کرده باشید و یا شخصی را بشناسید که با یک کوچ حرفه ای کار کرده باشد.

 

کوچینگ، یک سفر است که طی آن  شما از موقعیت امروزتان به ایده ال های فردایتان می روید. سفری که هم به لحاظ رشد فردی و هم به لحاظ پیشرفت در موقعیت های زندگی به شما فرصت می دهد تا زندگی متفاوت تری را نسبت به گذشته ی خود تجربه کنید.

 

کوچینگ در عمل به چه معنا است؟

کوچینگ روشی بسیار قدرتمند است برای پیشرفت مهارت ها، توانایی ها و افزایش کارایی افراد. کوچینگ، همچنین می تواند قبل از اینکه مشکلات و چالش ها به مرز غیر قابل حل شدن برسند، کمک کند تا آنها شناسایی و حل شوند. برای توضیح ساده می توان گفت کوچینگ یک فرایند است که هدف آن افزایش کارایی است که به جای تمرکز بر گذشته های خیلی دور به حال،”اینجا و اکنون” و آینده متمرکز است. البته فرآیند کوچینگ مدعی درمان های ریشه ای و اصولی روانشناسی نیست. هر کوچ حرفه ای کاملا آگاه است که موارد خارج از تخصص کوچینگ را به متخصص آن حوزه ارجاع دهد. اگرچه الگوهای زیادی در مورد کوچینگ وجود دارد ، ولی همه ی کوچ های حرفه ای فدراسیون کوچینگ در این موضوع توافق دارند که،  کوچ یک تسهیل کننده یادگیری است.

 

کوچینگ چگونه کار می کند؟ 

تفاوت زیادی است بین، آموزش دادن چیزی با کمک کردن به شخصی برای یادگیری.

در فرآیند کوچینگ یک کوچ به فرد کمک می کند تا با بهبود روند یادگیری خود، عملکرد خودش را بهبود بخشد. یک مربی حرفه ای، معتقد است که مراجعین پاسخ ها و راه حل ها را در درون خود دارند، اما متوجه این موضوع نیز هست که مراجعینش ممکن است برای یافتن آن راه حل ها به کمک نیاز داشته باشند. یک کوچ با تجربه و حرفه ای که درک مشخصی از فرآیند کوچینگ دارد با تسلط از ابزارها، تکنیک ها و روش هایی که در لحظه به لحظه ی فرآیند خلق می کند، نهایت استفاده و نبوغ را خواهد داشت با محوریت کمک به مشتری برای یافتن پاسخ های خود اقدام نماید. زیرا این مهم است که مراجعین به دنبال راه حل هایی بروند که خود به آن ها رسیده اند. کوچینگ در ابتدای حضورش برای کوچ ها و مراجعین به عنوان یک ابزار پشتیبانی بکار گرفته می شود تا اگر در زندگی موضوعی مبهم یا به خطا رفته وجود داشته باشد از آن کمک گرفته شود. ولی به مرور،  افرادی که از این فرآیند بهره می بردند مشاهده می کنند که این این فرآیند چیزی بیشتر از یک راه حل را به آنها داده است. آنها شاهد رشد فردی و کشف اهداف و رویاهای شخصی خود، برنامه ریزی،اقدامات عملی و رسیدن به خواسته هایشان بودند.  

 

مکالمه ی کوچینگی چیست؟

یک مکالمه ی کوچینگی معمولاً به صحبت هایی که در جلسات کوچینگ بین کوچ و مراجع(چه از طریق تلفن، و چه تماس ویدیویی و یا جلسات حضوری)گفته می شود.

 

 

فدراسیون بین المللی کوچینگ

در مسیر انتخاب یک کوچ برای حصول بهترین نتیجه، مهم است که شما کوچی را انتخاب و استخدام کنید که آموزش دیده ی مرکز معتبری باشد.

 امروزه یکی از بزرگترین گواهینامه های موجود، توسط فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) صادر شده و سازمانی است که تضمین می کند کوچینگ ارائه شده توسط کوچ پذیرفته شده ی این فدراسیون، کیفیت مورد نظر این فدراسیون را حفظ می کند تا تحت نظارتهای اصولی به شما کمک کند و از آنجا که عنوان کوچ حرفه ای در بین عموم مردم یک عنوان شناخته شده نمی باشد، اساساً هر کسی امروز می تواند خود را کوچ حرفه ای بنامد ، چه در عمل بتواند کوچ باشد یا نه! تا زمانی که عموم مردم از این عنوان بطور مشخص اطلاعاتی نداشته باشند، برایشان ریسک انتخاب افراد متقلب و بدون مدرک خواهد بود. برای جلوگیری از این ریسک لازم است اطلاعاتشان را بالا ببرند.

 

ابزار کوچینگ

کلمه کوچینگ معانی مختلفی را برای افراد مختلفی تداعی می کند. اما به طور کل می توان گفت که: “کوچینگ ابزاری است که به افراد کمک می کند تا برای رسیدن به اهداف و تغییر موضوعات مورد نظرشان، مشکلاتشان را شناسایی و حل کنند.”فرقی نمی کند کوچینگ به عنوان روشی در تجارت، رابطه، تحصیل یا ورزش مورد استفاده قرار گیرد. اعتقاد یک کوچ خبره این است که، همه ی افراد بهترین پاسخ ها را در درون خود برای مسائلشان دارند و تنها به آگاهی جدیدی از خود برای کشف و پیدا کردن راه حل نیاز دارند.

 

 

مزایای کوچینگ

اگر تا به حال در یک رابطه کوچینگ بوده اید ، حتما می دانید که مزایای بسیاری وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. فواید شخصی داشتن یک کوچ حرفه ای بسیاراست و در صورت ایجاد ارتباط موثر با کوچ خود می توانید آینده خود را دست خوش تأثیرات مثبتی قرار دهید. این فرآیند توانسته به افراد بسیاری در زمینه های مختلف کمک کند.  .   

 

در زیر چند نمونه از بازخورد مراجعینم را از نتایج شان در جلسات کوچینگ را به اشتراک می گذارم شاید موضوع شما هم باشد. ·      

 • کوچینگ برای دستیابی به اهدافم و شفاف سازی مسیر هدفم به من کمک کرد. همچنین مولد موثری در عملگرایی ام بود.·      
 • باعث افزایش استقلالم شد.·      
 • خودآگاهی را نسبت به رفتارهایم در رابطه با همسر و فرزندانم بیشتر کرد.·      
 • این جلسات در احساساتم نسبت به خودم تغییرات مثبتی ایجاد کرد، هم به لحاظ تغییر احساس در بستر حرفه ای و هم به لحاظ نغییر ارتباط عاطفی و اجتماعی(با خود و با دیگران).·      
 • نتیجه ی این جلسات افزایش تعهدم بود که در تیم یا سازمان مشارکت بهتری کنم.·      
 • باعث شد در سطحی عمیقتر یادگیری و پیشرفت را تجربه کنم و خودم را بهتر بشناسم.·      
 • کوچینگ باعث شده با دیگران راحت تر و مؤثرتر تعامل و همکاری کنم.
 • کوچینگ به من کمک کرد تا اعتماد به نفسم را با عملکردهای هدفمند بالا ببرم.
 • کوچینگ عملکردهای شغلی ام را بهبود داد از طریق مواجه کردنم با باورهای منفی ذهنم.

 

 

 بدانید

یک رییس ، جهت و چارچوب را تعیین می کند تا در مقابل اهداف سازمان و تیمشان موارد انضباطی را به شکل کارآمد و قدرتمند استفاده و مدیریت میکنند. رئیس ها می دانند که چه زمانی باید تصمیمات سخت بگیرید تااطمینان حاصل کنند که از موقعیت آنها حفاظت می شود.   

یک رهبر، از قدرت “همکاری با هم” استفاده می کند و پویایی مثبت و گروهی ایجاد می کند تا انرژی جمعی را تأمین کند. رهبران مقاومت تیم را به مشارکت و توسعه تبدیل می کنند و مسئولیت آموزش تیم خود را به عهده می گیرند را تا باعث پرورش تیم شوند.   

یک کوچ ، ابتکار عمل و خلاقیت افراد را تقویت می کند و کمک می کند تا افراد فرهنگ تفکر سوالی(سوالات سقراطی)، فرهنگ نقد خود و فرهنگ بازخورد گرفتن را توسعه دهند.  کوچ ها به افراد کمک می کنند تا راه حل های خاص خود را از طریق پویش ذهنی پیدا کنند و مسئولیت آن را به عهده بگیرند و همچنین به عنوان یک شریک موفقیت در برنامه ریزی و عملگرایی افراد را تا رسیدن به اهدافشان حمایت می کنند.

 

فکر می کنید، برای رشد در جنبه های مختلف زندگی تان کدام یک از اشخاص نام برده در بالا  نقش تاثیرگزارتری در رسیدن شما به موفقیتتان را بازی می کنند؟ دلیل انتخاب تان چیست؟

 

شما چه به عنوان مراجع و چه به عنوان همکار این مطلب را مطالعه می کنید، این نشان می دهد به دنبال چیز بیشتری در زندگی خود هستید و می خواهید موقعیتی را که موفق به دستیابی به آن  نشده اید را بدست آورید. شما می خواهید خود را توسعه دهید ، مطلبی تازه بیاموزید و به فردی تبدیل شوید که هیچ چالشی نتواند مانع حرکتش به سمت رویاهایش شود.

 

حال بیاندیشید:

اگر جرات لازم را داشته باشید چه گونه فردی  خواهید بود؟

اگر اهمیت نمی دادید که دیگران چه فکری در مورد شما می کنند دست به چه کارهایی میزدید؟

بهترین انتخاب شما در این لحظه چیست؟

 

نویسنده: پریسا پوران

One thought on “آنچه در باره ی “کوچینگ” لازم است بدانیم.

 1. ماندانا says:

  اگر جرات لازم را داشته باشم دوست دارم در حیطه کودک و نوجوان روانشناسی و فلسفه را همزمان پیاده کنم و کارگاه بگذارم. دوست دارم دکتری روانشناسی ام را خارج از ایران بگیرم. اگر جرأت داشته باشم دوست دارم با دوچرخه به سفر طولانی بروم.
  اگر اهمیت نمیدادم که دیگران درباره من چه فکر میکنند در حیطه مهارتم که میکروبلیدینگ و تتو هست کار میکردم چون درامد زیادی دارد.
  بهترین انتخابم را نمی دانم،علاقه زیادی به روانشناسی دارم ولی برای رشدم نیاز به درامد هم دارم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *